Jaké je ideální vytápění (již postaveného) rodinného domu?

Správný výběr způsobu vytápění je jedním z důležitých a možná i klíčovým rozhodnutím. Ne každý způsob vytápění představuje optimální řešení. Prvotní nízká investice se může později projevit ve vysokých provozních nákladech. Je třeba najít správný poměr mezi náklady na pořízení systému vytápění, jeho provozními náklady a požadavky majitelů nemovitosti na tepelné pohodlí.

Jaké je tedy řešení? Je lepší doma topit kamny, elektřinou, plynem nebo tepelným čerpadlem? Na tyto otázky si odpovíme v následujících řádcích.

Čím budeme topit

Nejprve je třeba si pečlivě vybrat zařízení, kterým budeme dům vytápět. Znamená to především vybrat správné palivo a zajistit jeho průběžný přístup do stavby. Elektřina je dostupná neustále prakticky na celém území, na mnohých místech je možnost připojení plynové přípojky a pevná paliva, jako jsou např. dřevo a uhlí, se dají dovézt kamkoliv. U pevných paliv je ovšem třeba navíc řešit jeho skladování a manipulaci, případně zpracování (štípání dřeva).

Pokud máme vybráno palivo i zařízení, musíme se zamyslet nad vhodným rozmístěním teplovodních rozvodů po budově.

Na otázku, jaké palivo je nejlepší, neexistuje jednoznačná odpověď. Je třeba vzít v úvahu umístění a vlastnosti stavby a také osobní preference majitelů. A to jsou faktory, které si musí každý zohlednit sám.

JEDNOTLIVÉ ZDROJE

Pevná paliva

V našich končinách je topení tuhými palivy tradiční způsob vytápění. I přes náročnější obsluhu přináší cenově dostupný zdroj tepla. Dnešní kotle mají snadnou a pohodlnou obsluhu a dům vytopí během krátké doby. Nevýhodou je časově náročnější obsluha, špatná možnost regulace a potřeba palivo uskladnit. Pokud ovšem máte možnost výhodně získat dřevo nebo pelety, jde o velice ekonomickou variantu vytápění. Při provozu kotle na tuhá paliva nesmíme zapomínat na pravidelnou kontrolu spalinových cest.

Krbová kamna

Krbová kamna nejlépe vytopí místnost, ve které jsou umístěné. V dalších místnostech už ovšem bývá chladněji, a to i pokud budou otevřené dveře, aby do nich mohl teplý vzduch proudit. Řešením může být instalace kamen s výměníkem, který rozvede teplo po dalších částech budovy. Bez ohledu na efektivitu je topení v krbu či kamnech především příjemným prvkem rodinné pohody.

+ nízké provozní náklady
+ rychlé vytopení prostoru
– vyžaduje pravidelnou obsluhu
– potřeba skladovat tuhá paliva
– nutnost revizí spalinových cest i kamen

Elektřina

Vytápění elektřinou se obecně považuje za drahé a nevýhodné, ale neplatí to však vždy. Vytápění staršího rodinného domu nám však může pořádně zatočit s rozpočtem. Pro vytápění moderního nízkoenergetického nebo pasivního domu je elektřina přímo ideální.

Vytápění přímotopy je nejjednodušší volbou. Přímotopy jsou lehké, snadno přenosné a mají rychlý nástup tepla. Nevýhodou je velmi vysoká spotřeba energie. V dnešní domě je tento způsob vytápění vhodný spíš jako pomocný nebo pokud není možné zajistit jiný způsob vytápění.

+ nízké pořizovací náklady topidel i kotle
+ možnost přesunu na požadované místo
+ teplo vydává ihned
+ snadná obsluha
– velmi vysoká spotřeba energie
– nutnost zvýšení velikosti hlavního jističe

Plyn

Pokud je k dispozici v místě stavby plynová přípojka, je vhodné použít toto médium k vytápění. Stejně jako u elektřiny, i zde odpadá nutnost skladovat a nakládat s palivem. Pořizovací i provozní náklady jsou velice příznivé. Plynové kotle mají vysokou účinnost, tichý chod a jsou nenáročné na údržbu.

+ nízké provozní náklady
+ snadná obsluha a možnost regulace
+ možnost ohřevu TUV i topení
– cena plynu a nutnost zřízení přípojky
– nutnost revizí spalinových cest i samotného kotle

Závěrem

Při výběru topného systému doporučujeme se vždy poradit s odborníkem, který je znalý v oboru, takže vám dokáže poradit s vhodný zařízením. Každý zdroj tepla má své výhody i nevýhody a je tedy nutné najít takový způsob, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám i možnostem.